Έκθεση χειροποίητης κούκλας «Πλάσματα της φαντασίας και του ονείρου» | Fairytale Museum

Έκθεση χειροποίητης κούκλας «Πλάσματα της φαντασίας και του ονείρου»

«Πλάσματα της φαντασίας και του ονείρου» Έκθεση χειροποίητης κούκλας της Τζένης Μπάρμπα

Η έκθεση της καλλιτέχνη Τζένης Μπάρμπα θα φιλοξενείται στο Μουσείου Παραμυθιού από τις 29 Μαρτίου μέχρι και τις 22 Απρίλιου 2019 και αποτελείται από μια συλλογή με χειροποίητες κούκλες σε διάφορα μεγέθη, εμπνευσμένες από μύθους, θρύλους και παραμύθια με ξωτικά και νεράιδες.

Η Τζένη Μπάρμπα γεννήθηκε στην Κοζάνη. Σπούδασε γραφιστική και εφαρμοσμένες τέχνες στη σχολή ΒΑΚΑΛΟ. Αρχικά εργάστηκε ως γραφίστας και μετέπειτα με την εγκατάστασή της στην Κύπρο ασχολήθηκε με τη διακόσμηση στον χώρο του επίπλου. Από το 2014, εκμεταλλευόμενη την έφεσή της στις κατασκευές και τη χειροτεχνία, μετέτρεψε την ενασχόληση που άλλοτε γέμιζε τον ελεύθερο της χρόνο σε βιοπορισμό και άρχισε να φτιάχνει, αποκλειστικά με τα χέρια, υφασμάτινες κούκλες. Από το 2017 διατηρεί το δικό της εργαστήριο στην Παλιά Λευκωσία όπου δημιουργεί τις κούκλες, ενώ από το Σεπτέμβριο του 2018 ξεκίνησε να παραδίδει σεμινάρια εκμάθησης κατασκευής κούκλας για ενήλικες.

Η είσοδος στην έκθεση θα είναι δωρεάν για το κοινό. Τα έργα τέχνης θα διατίθενται προς πώληση.